تبلیغات
معماری و دكوراسیون داخلی معماری و دكوراسیون داخلی - پنجره های هوشمند
 

پنجره های هوشمند

نویسنده: سحر خیری

 

پنجره های هوشمند - تصور كنید كه در یکی از گرمترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیما به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایی با شیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق ندارید. همچنین دوست دارید تا تنها زمانی که نور شدت دارد شیشه درست مانند عینک های فتوکرومیک دودی شوند.
امروزه این کار با استفاده از الكتروکروماتیك ها انجام می شود كه موادی هستند كه رنگ آنها در اثر جریان الكتریكی تغییر می کنند. جریان الكتریسته با ایجاد واكنش شیمیایی سبب تغییرات خصوصیات مواد می شود و کاری می کند تا آنها نور را جذب یا منعكس كنند. امروزه از صنعت الكترونیك در ساخت این نوع از شیشه های پنجره استفاده می شود.
زمانی که نور خورشید به شیشه ها می تابد جریان الکتریکی برقرار و سبب می شود تا یونها از لایه ذخیره یونی به سمت لایه هدایت یونی حركت کرده به لایه الكتروكروماتیكی رجعت کنند و شیشه را کدر و تیره نمایند. با قطع الكتریسته فرایند برعكس عمل کرده شیشه مجدداً شفاف می‌شود. یكی از ویژگی مواد الكتروكروماتیكی قابلیت تنظیم آنهاست به طوری كه می توان شدت كدری آنها را با تغییر مقدار جریان تنظیم كرد.Ntera یك شركت لهستانی است که توسط كالج دانشگاهی دوبلین تاسیس شده است و راه حلی برای این مورد یافته است. آنها موفق به ساخت نمایشگرهای نانوكروماتیك شده اند. اساس این نمایشگرها درست مانند آنچه در الكتروكروماتیكها شرح داده شد می باشد با این تفاوت که در ساخت آنها از فناوری نانو استفاده شده است. نانوکروماتیکها دارای ذراتی در مقیاس نانو هستند كه می توانند به سرعت روشن و خاموش شوند. پایداری دو طرفه فرآیند سبب می شود که در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود. در این نوع از نمایشگرها از دی اكسید تیتانیوم (ماده شیمیایی كه سبب سفید شدن كاغذ می‌شود) استفاده شده كه كانتراست خوبی دارد. این نوع از نمایشگرها در آینده ای نه چندان دور جایگزین نمایشگرهای فعلی شده و تحول عظیم در دنیای تلویزیون و نمایشگرها ایجاد می کند.

 

 

 

  

() نظرات