تبلیغات
معماری و دكوراسیون داخلی معماری و دكوراسیون داخلی - ساختمان هوشمند
 

ساختمان هوشمند

نویسنده: سحر خیری

 

ساختمان های هوشمند در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند

به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینتیست، محققان آمریكایی ساختمان هوشمندی را ارائه كرده‌اند كه می‌تواند فعالیت و حركت افراد داخل منزل را نظارت كند و تا حد قابل توجهی از مصرف انرژی بكاهد.
ساختمان هوشمندی كه حركات ساكنان را كنترل كند، شاید به نظر اول، وسیله‌ای برای جاسوسی صاحب ساختمان یا كارفرما به نظر برسد اما در واقع ساختمانی كه در آن یك شبكه ردیاب‌های حركتی كار گذاشته شده باشد، می‌تواند درعین بالابردن كارایی و ایمنی ساختمان، در مقابل فعالیت افراد، كور و كر بماند.
به عنوان مثال چنین سیستم‌هایی می‌توانند با توجه به داشتن اطلاعات در این مورد كه گروههای جمعیتی در كدام نقطه‌ها تجمع كرده‌اند، تهویه مطبوع را تنظیم كنند و یا زمانی كه تعداد انگشت شماری در یك مكان حضور دارند، تهویه مطبوع را خاموش كنند. در مواقع اضطراری كه راه فرار پر ازدحام می‌شود، نشانه‌های الكترونیكی افراد را به نزدیك‌ترین راه فرار موجود راهنمایی كنند.
"كریستوفر رن" از آزمایشگاه تحقیقات‌الكترونیك "میتسوبیشی" در كمبریج در ایالت ماساچوست آمریكا و ابداع‌كننده این سیستم به جای استفاده از دوربین فیلم‌برداری كه به حریم خصوصی افراد وارد می‌شود، از حسگرهای حركتی مادون قرمز و بی‌سروصدایی مانند آنچه برای كنترل چراغ‌های خودكار به‌كار می‌رود، استفاده كرده است.
رن در سقف دو طبقه ساختمان آزمایشگاه خود ‪ ۲۱۵‬حسگر بی‌سیم كار گذاشته و طی یك سال اطلاعات بدست آمده از آنها جمع‌آوری‌كرده است. وی با نصب دوربین‌های فیلمبرداری پیام‌های بدست آمده از حسگرهای حركتی را با آنچه واقعا روی می‌داد مانند راه‌رفتن روی یك خط مستقیم، ایستادن‌های بی‌هدف ، افرادی كه با یكدیگر راه می‌روند یا از یكدیگر جدا می‌شوند، با هم مطابقت داد.
وی یافته‌های خود را در یك برنامه نرم‌افزاری برای فهم اینكه چگونه پیام‌ها با جنبش‌های مختلف منطبق می‌شوند، بكار برد. وقتی كه این نرم افزار اطلاعات حركتی جدیدی دریافت می‌كند می‌تواند تا ‪ ۹۱‬درصد مواقع، حركت انجام شده را درست تشخیص دهد.
او با استفاده از یافته‌های خود، برنامه نرم افزاری را نوشت تا دریابد الگوهای سیگنال‌ها چگونه با حركات مختلف مطابقت می‌كنند. زمانی كه اطلاعات جدید حركتی به برنامه داده شد، این برنامه توانست در ‪ ۹۱‬درصد موارد حركات را به درستی تشخیص دهد.

 

 

 

 


 

() نظرات